KONKURSY ORGANIZOWANE PRZEZ SANEPID

SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH "NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ" I "PALIĆ NIE PALIĆ"

Z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu pracownicy Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Wągrowcu 31 maja zorganizowali konferencję podsumowującą przedsięwzięcia podejmowane w ramach profilaktyki antynikotynowej w naszym powiecie. Podczas uroczystości, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Informacji Europejskiej wyłoniono laureatów konkursów i wręczono nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Pierwszy konkurs „Nie pal przy mnie, proszę” skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych, w których realizowany jest program o tej samej nazwie, co konkurs. Celem konkursu było uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacji, gdy inni przy nich palą. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu zawieszki na drzwi o tematyce antynikotynowej, sugerującej zakaz palenia papierosów w obecności dzieci.

Komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów i pięć osób wyróżniono.

I miejsce- Aleksandra Domańska ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie- filii w Rejowcu,

II miejsce- Anna Buksakowska z Zespołu Szkół w Gołańczy,

III miejsce- Paweł Kolat z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wągrowcu.

Wyróżnienia:

Lilianna Marciniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wągrowcu,

Anita Sydow ze Szkoły Podstawowej w Jabłkowie- filii w Lechlinie,

Izabela Bednarz ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie Żońskim,

Klaudia Cieślik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu,

Patryk Michalak z Zespołu Szkół w Gołańczy.

Kolejny konkurs „Palić, nie palić- oto jest pytanie?” wzorem lat ubiegłych zorganizowała Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu. Konkurs skierowany był do uczniów klas V szkół podstawowych. Celem konkursu było zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie postaw i zachowań przeciwtytoniowych, rozwijanie umiejętności dokonywania świadomych i przemyślanych decyzji, a także umiejętności wpływania na zachowania prozdrowotne innych osób. Tegoroczny konkurs polegał na stworzeniu kolażu pt. „Nie zadymiaj otoczenia! Nie zadymiaj mnie!”. Uczniowie mieli możliwość wykonania kompozycji artystycznej stworzonej z fragmentów różnych przedmiotów i kawałków tworzyw takich jak papier, piasek, słoma, tekstylia itp. przyklejonych na papierze lub płótnie, połączonych często z rysunkiem lub malarstwem, w której przedstawiali zagrożenia zdrowotne dla osób będących biernymi palaczami.

Komisja konkursowa przyznała dyplom za udział Vannesie Wankiewicz z kl.V a.