WYCIECZKA DO SZYMBARKU

Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Gołańczy na wycieczce do Szymbarku.

29 maja 2013r. 45 uczniów klas piątych pojechało na wycieczkę do Szymbarku. Przy pomocy Biura Usług Turystycznych "Hubertus", wycieczkę zorganizowała pani Kamila Krajewicz, a pozostałymi opiekunami były panie: Marlena Gościńska, Hanna Kusz i Anna Nowicka-Majchrzyk.

Szymbark jest kaszubską wsią  na obszarze najbardziej atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli Szwajcarii Kaszubskiej. Na terenie wsi znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Właśnie w tym miejscu uczestnicy spotkali się z przewodnikiem, który oprowadzał po skansenie w Szymbarku. Uczestniczy wycieczki zobaczyli „Najdłuższą Deskę Świata”, która w 2002r. została wpisana do Księgi Rekordów Guinnesa (obecnie ten rekord został pobity). Długość tej deski to 36,83m, a ta deska została wycięta z daglezji o wysokości aż 51,2 metrów.  Kolejnym obiektem na terenie CEiPR wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, a który obejrzeli wycieczkowicze, był „Największy Fortepian Świata”. Oprócz rekordowych obiektów, uczniowie zwiedzili Dom Sybiraka z łagrem, Bunkier i Pomnik Gryfa Pomorskiego, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, Dom Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółek św. Rafała Kalinowskiego. Kulminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie „Domu do Góry Nogami”. Jest to drewniany dom, który został postawiony na dachu. Uczniowie jego zwiedzanie zaczynali od… wchodzenia przez  szczytowe okno i cały czas poruszali się po suficie.  Zwiedzający dom na własnej skórze odczuli efekty zawirowań błędnika.

Wycieczka do Szymbarku to był nie tylko miło spędzony czas, ale także zapoznanie się w jej trakcie z kulturą i językiem Kaszub.