Ewa Przybyłowicz

Patron biblioteki szkolnej

Mecenat sprawuje: Gospodarstwo Rolne

Państwa Ewy i Wojciecha Kubanek

Data nadania imienia: 10 listopada 2015 r.

Urodziła się 4 lipca 1959 roku w Wągrowcu. Rodzicami jej byli Cecylia i Ryszard Zawal. Była najstarszym z pięciorga dzieci. W roku 1966 roku rozpoczęła naukę w Szkole Podstawowej w Gołańczy, a następnie w latach 1974-1978 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Po zdaniu matury podjęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Filologicznym w zakresie filologii rosyjskiej. Dyplom i tytuł magistra uzyskała w 1982 roku. W roku 1981 wyszła za mąż za Andrzeja Przybyłowicza. Była matką dwojga dzieci - Joanny urodzonej w 1981 roku i Michała urodzonego w 1983 roku. Doczekała się jednego wnuka – Mariuszka. Swoją pracę jako nauczyciel rozpoczęła 1 września 1982 roku w Szkole Podstawowej im. ppłk. Włodzimierza Kowalskiego w Gołańczy. Uczyła języka rosyjskiego, później również języka polskiego. W trakcie pracy poszerzała swoje kwalifikacje. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, w roku 1998 studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy na Wydziale Filologicznym w zakresie filologii polskiej. Oprócz studiów podyplomowych ukończyła wiele kursów doskonalenia zawodowego. W 1998 roku uzyskała pierwszy stopień specjalizacji w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. 1 grudnia 1992 roku objęła funkcję wicedyrektora szkoły, którą pełniła do końca życia. Od 16 sierpnia 2001 roku była nauczycielem dyplomowanym. Organizowała, a później nadzorowała funkcjonowanie Gimnazjum im. dra Piotra Kowalika w Gołańczy. Od początku swojej pracy należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przez wiele lat była prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gołańczy i uhonorowana została Orderem Przyjaciół Dzieci za długoletnią pracę oraz zasługi na rzecz działalności TPD. Współpracowała z Poznańskim Klubem Kadetów II RP oraz Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Bydgoszczy. „Uchodziła za świetnego polonistę i wspaniałego wychowawcę. Cieszyła się wielkim uznaniem lokalnej społeczności, zwłaszcza rodziców.  Jej wielką zasługą było nadanie placówce imienia i  sztandaru. Każdego roku szkoła legitymowała się wysokimi notami podczas egzaminu gimnazjalnego, co przynosiło splendor  gołanieckiej oświacie". Tak pisał GŁOS WĄGROWIECKI 18 maja 2011 roku. Za swoją sumienną pracę nagradzana była wielokrotnie przez Dyrektora Zespołu Szkół w Gołańczy, Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz. W 1996 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi, a w 2001 roku Srebrny Krzyż Zasługi. Zmarła 13 maja 2011 roku po niespodziewanej i krótkiej chorobie. Pochowana została na gołanieckim cmentarzu.