Urszula Kossowska

Urszula Kossowska

Patron sali nr 6

Mecenat sprawowała: Firma Mechanika Pojazdowa Zenona Kossowskiego w Gołańczy

Data nadania imienia: 10 listopada 1995 r.

Urodziła się 30 sierpnia 1939 roku w Gołańczy, w rodzinie rzemieślniczej. Edukację szkolną rozpoczęła w  miejscowej szkole podstawowej w roku 1946.  Do Państwowego Liceum Pedagogicznego w Wągrowcu została przyjęta w roku 1953.  Egzamin dojrzałości zdała 7 czerwca 1958 roku.  Pracę zawodową jako nauczycielka rozpoczęła 16 sierpnia 1951 roku w Szkole Podstawowej w WapnieOd 1 kwietnia 1961 r. na stałe związała się ze Szkołą Podstawową w Gołańczy.  Pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego, a w okresie od 1 lutego 1984 do 31 stycznia 1986 roku pełniła funkcję pedagoga szkolnego. Z dniem 1 lutego 1986 roku powołano ją na stanowisko Zastępcy Inspektora Oświaty i Wychowania. Systematycznie podnosiła swoje kwalifikacje. W 1968 roku ukończyła Zaoczne Studium Nauczycielskie im. Stefana Żeromskiego w Poznaniu - kierunek nauczanie początkowe i wychowanie fizyczne. W roku 1972 ukończyła Wyższe Studium Nauczycielskie przy UAM w Poznaniu w zakresie nauczania początkowego, a 30 czerwca 1980 roku uzyskała tytuł magistra pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Była nauczycielką o wysokiej kulturze osobistej. Zawsze pogodna, z wielką troską i poczuciem odpowiedzialności rozwiązywała problemy swoich wychowanków.  Szczególną opieką otaczała dzieci specjalnej troski. Umiała skutecznie pomóc każdemu, szukając pomocy nawet poza granicami kraju. Podobnie postępowała ze swoimi podwładnymi. Odznaczała się obowiązkowością i dokładnością w pracy. Prócz wypełniania obowiązków związanych z pracą zawodową, aktywnie udzielała się w różnych organizacjach społecznych. Przez szereg lat była też czynnym instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Uwzględniając zaangażowanie i osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej Urszuli Kossowskiej władze oświatowe i administracyjno - polityczne uhonorowały Ją następującymi nagrodami i odznaczeniami: Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania - 1978 r., Medal za Wybitne Zasługi w Rozwoju Oświaty Województwa Pilskiego - 1978 r., Zloty Krzyż Zasługi - 1979 r., Nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania - 1984 r., Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1988 r. Bezlitosna choroba przerwała niespodziewanie Jej pracowite życie. Zmarła 30 marca 1989 roku.