Stanisław Łodygowski

Stanisław Łodygowski

Patron sali nr 24

Mecenat sprawuje: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gołańczy

Data nadania imienia: 7 listopada 2008 r.

Urodzony 11 listopada 1922 roku w Tuszewie, gmina Grudziądz. W czasie wojny żołnierz AK w Ostrowcu Świętokrzyskim, działał jako wywiadowca współpracując z ,,Jędrusiami’’. Po wojnie studiował na Politechnice w Poznaniu. Był asystentem w Katedrze Konstrukcji Drewnianych w latach 1950- 1962. Pracował w Zakładach Energetycznych Okręgu Zachodniego i biurach projektowych. Był współorganizatorem i wieloletnim sekretarzem Poznańskiego Klubu Kadetów II RP. Współzałożyciel Koła Środowiska Zgrupowania ,, Jodła’’ SZŻAK w Poznaniu. Autor wielu opracowań dotyczących historii Korpusów Kadetów w Polsce. Współorganizator zjazdów kadeckich w Rawiczu.  Twórca i gorący rzecznik wychowania gołanieckich uczniów w duchu wartości pokolenia Kadetów II RP. Wielokrotnie gościł na obchodach Święta Patrona Szkoły Podstawowej w Gołańczy. Wspaniałymi lekcjami patriotyzmu stały się odczyty o historii Korpusów Kadetów, wychowaniu młodzieży w KK, historii Grobu Nieznanego Żołnierza. Wzbogacił uczniów, nauczycieli i rodziców w wiedzę dotyczącą kultywowania tradycji kadeckich. Inicjował udział uczniów w kolejnych obchodach Święta Kadeta w Rawiczu, zwiedzaniu Kadeckiej Izby Pamięci,  a także spotkaniach z władzami Rawicza. Zmarł 11 maja 2000 r.