Szkoła Podstawowa im. Ppłka W. Kowalskiego w Gołańczy

 ul.Klasztorna 3

62-130 Gołańcz

 

Adres

 ul.Klasztorna 3


62-130 Gołańcz


 


Kontakt

62-130 Gołańcz, ul. Klasztorna 3

tel.   67 26 15 027       fax   67 26 83 183

e-mail: gimgolancz@szkola.wp.pl

 

 

Korpus Kadetów nr 3/2 im. Marszałka E. Rydza-śmigłego

Patron sali nr 24

Korpus Kadetów nr 3/2
im. Marszałka  Rydza-Śmigłego

Patron sali nr 24

KORPUS KADETÓW NR 2 (Modlin-Chełmno Rawicz)

 

W dniu 28 września 1919  r. utworzony został Korpus Kadetów Nr 2    w Modlinie, który to następnie przeniesiony został w lipcu 1926 roku do Chełmna. W roku 1936 Korpus Kadetów Nr 2 oraz Korpus Kadetów Nr 3 zostały połączone w jeden Korpus Kadetów Nr 2 w Rawiczu. Korpus Lwowski i   Rawicki istniały do wybuchu II Wojny    Światowej.

 

       KORPUS KADETÓW NR 3 (RAWICZ)

 

W dniu 1 września 1925 r. powstał Korpus Kadetów Nr 3 w Rawiczu. W  roku 1936 Korpus Kadetów Nr 2 oraz Korpus Kadetów Nr 3 zostały połączone w jeden Korpus Kadetów Nr 2 w Rawiczu. Korpus Lwowski i Rawicki istniały do wybuchu II Wojny Światowej.

 

Patronat sprawuje: Przedsiębiorstwo Zbożowo- Młynarskie Damłyn sp. z o.o. A. Bowisza

Data nadania imienia: 10 listopada 2000 r.

 

Szkoły kadetów sięgają wspaniałych tradycji szkół XVIII wieku , Szkoły Rycerskiej w Luneville we Francji, założonej przez króla Stanisława Leszczyńskiego. Pierwsza Szkoła Rycerska w Warszawie została założona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 roku. Nauka w Korpusie trwała 5 lat (po reformie edukacji 6 lat). Na bardzo wysokim poziomie stały zajęcia sportowe. Reaktywowano Korpus Kadetów i prawie natychmiast przystąpiono do reaktywowania sił zbrojnych i szkolenia przyszłej kadry oficerskiej. Pierwszy założono w Łobzowie pod Krakowem i wkrótce przeniesiono do Lwowa. Drugi powstał w Modlinie w 1919 r., a później został przeniesiony do Rawicza. Do wybuchu drugiej wojny światowej w II RP działały dwie szkoły: Korpus Kadetów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie i Korpus Kadetów im. Marszałka Rydza – Śmigłego w Rawiczu. Korpusy Kadetów były gimnazjami wojskowymi. Szkoła w Rawiczu posiadała własne boisko, kort tenisowy, salę gimnastyczną i salę małokalibrową. Przy szkole działały: kino, sekcja krótkofalarska, chór szkolny i orkiestra. W 1979 roku odbył się w Rawiczu I Światowy Zjazd Kadetów. Następnie w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie zaczęły powstawać Kluby Kadetów. W Domu Kultury w Rawiczu powstała Izba Kadecka, w której możemy zobaczyć wiele pamiątek związanych z życiem wychowanków i kadry Korpusu. 21 maja 1921 roku 70 ochotników, wychowanków Lwowskiego Korpusu Kadetów, przystąpiło do III Powstania Śląskiego. Dzień ten został przez Marszałka Józefa Piłsudskiego zatwierdzony jako Święto Korpusu Kadetów.