Maria Durska

Patronka sali nr 28

Maria Janina Durska

Patron sali nr 28

Data nadania imienia: 10 listopada 2010 r.

Urodziła się 25 marca 1935 roku w Wągrowcu. Rodzicami Jej byli Maria i Jan Zajączek. Ojciec był leśniczym. Była najstarszą  z sześciorga rodzeństwa. Naukę w szkole podstawowej rozpoczęła podczas II wojny światowej w szkole niemieckiej w Czerniejewie koło Gniezna. Edukację w szkole podstawowej i technikum ekonomicznym kontynuowała w Wągrowcu, mieszkając u swych dziadków – rodziców matki. W roku 1954 ukończyła szkołę średnią i otrzymała nakaz pracy w Puszczykowie k. Poznania na stanowisku sekretarza urzędu gminy. Pracowała tam do 1959 r. W roku 1956 wyszła za mąż. Była matką dwojga dzieci Elżbiety i Mieczysława. W roku 1959 wraz z rodziną zamieszkała w Chojnie. W tym czasie uzupełniała swoje kwalifikacje zawodowe – zdała maturę pedagogiczną i od 1960 roku rozpoczęła pracę w charakterze nauczyciela w Szkole Podstawowej w Gołańczy. Wraz z mężem Bolesławem Durskim zorganizowała kurs dla dorosłych – V, VI i VII klasę, dla osób, które w czasie II wojny i po wojnie nie miały możliwości ukończenia szkoły. Prowadzony w tym czasie był także kurs w ramach Szkoły Przysposobienia Rolniczego, na którym uczyła dorosłe kobiety i młodzież gotowania, pieczenia i haftów. Pani Maria Durska od początku lat 60-tych była członkiem, skarbnikiem i działaczką Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Ściśle współpracowała z władzami powiatowymi i w tym czasie załatwiła w Sejmie poprzez pana posła Malinowskiego likwidację podatku gruntowego VI klasy gruntów ornych na całą Polskę. Zorganizowała świetlicę w Chojnie i Potulinie dla dzieci pracowników PGR, która była czynna od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Była również założycielem Kółka Rolniczego w Chojnie w połowie lat sześćdziesiątych.

W roku 1970 ukończyła studia nauczycielskie, kierunek: Wychowanie plastyczne, zajęcia praktyczno-techniczne. Pracę w Szkole Podstawowej w Gołańczy rozpoczęła w 1976 r. jako nauczyciel biologii. W tym też roku rozpoczęła studia zawodowe, które ukończyła w 1979 r. z wynikiem bardzo dobrym (Dyplom Uzyskania Kwalifikacji Równoważnych Wyższym Studiom Zawodowym w zakresie biologii) przy Instytucie Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Bydgoszczy. Po przejściu na emeryturę zajmowała się domem, rodziną i swymi ukochanymi haftami. Mieszkała w Gołańczy przy ul. Kompanii Gołanieckiej.  Po krótkiej i ciężkiej chorobie zakończyła swe pracowite życie. Za wybitne osiągnięcia i pracę społeczną otrzymała następujące odznaczenia:  Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego, Medal 40-lecia Polski Ludowej,   Medal Komisji Edukacji Narodowej. Zmarła 11 listopada 2006 r. i pochowana została na gołanieckim cmentarzu.